Land & Water Conservation Committee Members
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Betty WhirryFSA Representative/Voting member 608-429-3754 
JoAnn WingersLWCC Vice Chair 920-348-5837 
John A. StevensonLWCC Secretary 608-516-1528 
Mike WeyhLWCC Chair 608-742-2314 
Steve AttoeLWCC Member 608-445-6893 
Tim ZanderLWCC Member 920-948-8216 
Land & Water Conservation Staff
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Christopher ArnoldWater Resource Specialist 608-742-9670608-742-9840
Harold McElroyConservation Specialist 608-742-9670608-742-9840
Kelly MaginnisAdministrative Secretary 608-742-9670608-742-9840
Kurt CalkinsDirector 608-742-9670608-742-9840
Tim O'LearyConservation Specialist 608-742-9670608-742-9840
Todd RietmannConservation Specialist 608-742-9670608-742-9840
Columbia County Telephone Numbers
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
County Clerk Office  608-742-9654608-742-9602
Highway & Transportation Department  608-429-2136608-429-3750
Land Information  608-742-9616608-742-9616
Planning & Zoning Department  608-742-9660608-742-9817
Sheriff Department  608-742-4166608-742-0598
Solid Waste  608-742-6651608-742-6256
United States Department of Agriculture
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Janice Kelley(NRCS) 608-742-5361 ext 119 
Susan Hunter(FSA Director) 608-742-5361 Ext 104
Twyla Kite(NRCS Director) 608-742-5361 Ext. 112
Tyler Maass(NRCS) 608-742-5361 Ext 101
Animal & Plant Health Inspection Service
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Phil Peterson  608-524-8357 or 800-433-0688 (Nuisance line) 
Arlington Research Station
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Dwight Mueller  608-846-3761 
Farming & Conservation Together
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Eric Schlender(FACT Coord.) 608-355-0279608-356-7309
Wisconsin Land & Water Conservation Association, Inc.
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Chris SchluttPrograms Coordinator 608-441-2677 
Christina AndersonTraining & Program Specialist 608-441-2677 
Jennifer ThiemeSOS Coordinator 608-441-2677 
Jim VandenBrookDirector 608-441-2677
Kimberly WarkentinOffice Manager 608-441-2677 
Penny PohleMembership Coordinator 608-441-2677 
Scott HennellyCommunications Specialist 608-441-2677 
Department of Agriculture, Trade & Consumer Protection
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Alison Volk - temp(FPP/CREP) 608-224-4633
Brian Loeffelholz(CREP/Grazing/Data) 608-224-4632 
Katy Vosburg(Farmland Preservation) 608-224-4633
Richard Castelnuovo(Resource Planning) 608-224-4608
Ryan Glassmaker(Engineer Specialist, Juneau) 608-301-6413
Sara Walling(Nutrient Management) 608-224-5041 
Sue Porter(Nutrient Mngmt Plans) 608-224-4605
Weiping Wu(Agricultural Engineer, Juneau) 920-296-5593
United States Fish and Wildlife
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Bruce LuebkeAsst. Project Director 608-742-7100 Ext. 16 
Steve LenzRefuge Operations Specialist 920-387-2658 
Other Conservation Offices
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Brent MichalekSauk County Conservation Director 608-355-3245608-355-3292
Kevin ConnorsDane 608-224-3730608-244-3745
Mark BethkeDodge 920-386-3660920-386-3545
Mark KlishAdams 608-339-4268608-339-4268
Pat KilbyMarquette 608-297-9175608-297-9165
Paul GundersonGreen Lake County Conservationist 920-294-4055
UW Extension
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
George KoeppUWEX Agricultural Agent 608-742-9680 
John ExoLower Wisconsin River Basin Educator 608-355-3554608-355-3550
Kathleen HaasCommunity Resource Development 608-742-9682608-742-9862
Rebecca PowerUpper Fox River Basin Educator 920-232-1990920-424-1277
Suzanne WadeRock River Basin Educator 920-674-7295920-674-7200
Vacant  608-742-9680 
Wisconsin Department of Natural Resources
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Adam HoganHydro Geologist 608-275-3226608-275-3338
Al RammingerWildlife Technician, Pine Island 608-742-8338 
Barbara IngramNon-point Pollution Abatement Program 608-267-7152 
Bob NackGame Farm Director 608-635-8120608-635-8107
Brook Hashagen -DirectorCounty Forester - Fire Control 608-635-8121
Brooke FredricksonFire Control 608-635-8121608-635-8107
Carolyn BetzYahara-Mendota Priority Watershed 608-266-9262 
Dan HuntWater Management Spclst East of 22 920-387-7878920-746-2863
Dick VoakesScientific Instruments (Surveying/Construction Equipment) 414-840-3203414-263-5506
Jeff SchureWater Management Spclst West of 22 608-275-3228608-275-3338
Jim PerrySeptage Prog. Contact 608-275-3325608-275-3338
John YoungNeenah Creek Priority Watershed/Runoff Management 920-429-5854920-429-5927
Mark CainAnimal Waste Management Program 608-275-3252608-275-3338
Mary Rose TevesResource Evaluation & Grants 608-267-7683 
Mike VollrathWater Supply Specialist 608-275-3215
Paul NaddolskiCons. Warden, North/South 608-635-8126 
Paul NaddolskiCons. Warden 608-635-8126608-635-8107
Ruth JohnsonBeaver Dam River Priority Watershed/Rock River Basin 920-746-7869920-746-2863
Sarah KehrliWildlife Manager 608-635-8123608-635-8107
VacantFish Management 608-635-8122608-635-8107
Miscellaneous
 NameRoleEmailTelephoneTelephone 2
Bill SandyU.S. Army Corps of Engineers 715-345-7911 
Dick VoakesScientific Instruments (Surveying/Construction Equip) 414-840-3203414-263-5506
Jeff NaniaWI Waterfowl Association 608-742-6699608-742-1669
John BroihahnASI (Database/Cultural Resources) 608-264-6496